KARS PARKURLARI

Kars Turizm Keşif Rehberi'yle kent coğrafyasını tanımak için yollara düşüyoruz


Genel Bilgiler
Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük ve geniş ovasına sahip olan Kars, Türkiye’nin Kafkaslara ve Orta Asya’ya açılan kapısı konumundadır. Tarihsel süreç içerisinde, eski ticaret yollarının kavşak noktası üzerinde yer alması dolayısıyla her dönem önemini korumuştur.

Ortalama yüksekliği 1768 metreyi bulan coğrafi yapısıyla Kars şehrinin büyük bir bölümü yaylalardan oluşur. En önemli dağları Allahuekber, Kısır, Akbaba, Aşağıdağ ve Aladağ olarak sıralayabiliriz. Doğu Anadolu’nun en geniş ovasına sahip olan Kars ilinde irili ufaklı birçok göl yer alır. En büyüğü Çıldır olan bu mavi göller Aygır, Karzak Çenklice, Erhan, Turna, Çenekci, Kuyucuk, Çalı, Deniz ve Lavaşin’dir. Aras, Arpaçay, Kura ve Kars çayı, il sınırları içerisindeki kayda değer akarsuların başında gelir. Ormanların çok yer tutmadığı şehrin doğal bitki örtüsü bozkırdır. Ormanların büyük bir bölümü Sarıkamış ilçesine yayılan sarıçam (Pinus sylvestris) ağaçlarından oluşur.
Havariler Kilisesi

Kars coğrafyası önemli ekolojik sistemlerden sayılan plato ve dağ ça­yırlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu alanlarda sayısı 1250’ye yakın tohumlu bitki doğal olarak yetişir. Bu bitkilerden yüz tanesi dünyada başka hiçbir yerde yetişmeyen nadir bitki türleridir. ‘Kars’ adını taşıyan birçok bitki çeşidinden söz edebiliriz. Lathyrus karsianus, Festuka karsiana, Allium karsianum, Caucalis karsianum ve Nonea karsensis bunlardan birkaçıdır.

For more information in English, visit http://cultureroutesinturkey.com/c/sarikamis-trails/

Rota Hakkında
Bahar ve yaz aylarında Kars bölgesinde keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz. Özellikle görsel güzellikleriyle öne çıkan derin vadiler ve yeşile doyacağınız sarıçam ormanları, doğaseverlere zengin alternatifler sunuyor. Kars Yürüyüş Rotaları iki bölgede toplanıyor. Susuz Vadisi ve Sarıkamış. Sarıkamış Yürüyüş Parkurları’nın uluslararası işaretlerle, diğer bölgelerdeki rotaların ise sadece GPS koordinatlarıyla belirlendiğini hatırlatalım.

Kars Turizm Keşif Rehberi’nde ayrıca bisiklet rotaları, tematik tarih turları (Ani, Kar, Kaleler, Kiliseler, Tabyalar ve Şehitlikler rotaları), geçmişe yolculuk, doğaya yolculuk, kuş ve botanik gözlem turları, Boğatepe Ekoturizm Köyü ve Malakan rotasını bulabilirsiniz.

Kitapta ayrıca Türkiye’de bir ilk olarak kent turu rotası yer alıyor. Bir şehri keşfetmenin en güzel ve doğru yöntemi sokak sokak gezmektir. Ancak yürüyerek o şehir hakkındaki merakınızı giderebilir ve ayrıntıları gözlemleyerek bir iç zenginliğine ulaşabilirsiniz. Bu noktadan hareketle Kars şehir merkezindeki tarihi dokuyu değerlendiren ve sokak sokak anlatarak haritalandıran uzun ve kısa kent turu, şehri hakkıyla gezmek isteyenlere değişik bir alternatif sunuyor.

Konaklama
Gerek kent merkezinde gerekse ilçelerde kaliteli servis veren konaklama tesisleri bulunuyor.

Merkez 
Sarıkamış
Öğretmenevleri
 • Akyaka Öğretmenevi : (0474) 2612315
 • Arpaçay Öğretmenevi : (0474) 2812068
 • Digor Öğretmenevi : (0474) 3112102
 • Kağızman Öğretmenevi : (0474) 3512235
 • Selim Celal Aras Öğretmenevi : (0474) 4613388
 • Susuz 75. Yıl Öğretmenevi : (0474) 5115423

Boğatepe Köyü
En İyi Sezon
Kars genelinde kışları sert geçen bir iklim hakim. Bu nedenle keşif turuna çıkmak için en iyi dönem Mayıs-Ekim ayları arası.

Ulaşım
Kars İstanbul’a 1424 km., Ankara’ya 1076 km., İzmir’e 1655 km., Antalya’ya 1449 km., Trabzon’a 436 km., Erzurum’a ise 202 km. uzaklıkta bulunuyor. Doğu Ekspresi her gün saat 18.30’da Ankara’dan Kars’a hareket ediyor. Kars’tan Ankara’ya dönüş için tren 23.55’de. Şehir içinde tren yolculuğunu tercih edenler için, Kars-Akyaka (06.00 - 16.00), Akyaka-Kars (07.30-17.30) banliyö treni seferleri var.

Havayoluyla ulaşımı tercih edenler için SunExpress ve THY haftanın her günü İstanbul ve Ankara’dan Kars’a sefer düzenliyor. THY İzmir’den gelecek yolcuları haftanın her günü İstanbul/Ankara üzerinden aktarmalı, SunExpress ise haftanın iki günü direkt olarak Kars’a ulaştırıyor.
 • Kars Havaalanı : (0474) 2135667
 • SunExpress : 444 0 797 (www.sunexpress.com)
 • THY : 444 0 849 (www.thy.com.tr)
 • İstanbul Haydarpaşa Garı Rezervasyon : (0216) 3364470
 • Kars Tren Garı : (0474) 223439
En İyi Parkurlar
Çengilli Kilisesi
Kars Yürüyüş Rotaları'nın en güzel parkurları;
- Komdere-Karakurt
- Keklik Vadisi
- Hamamlı-Şehitemin Yaylası
- Sarıkamış-Katerina’nın Av Köşkü
- Doyumlu-Susuz Vadisi
- Keçili-Susuz Şelalesi
- Çamkaya-İnkaya
- Bayraktepe-Oteller

İletişim
Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA)
Tel : (0474) 2125200
www. serka.org.tr

Tüm rotaların GPS verilerine www.sarikamistrekking.com adresinden ulaşılabiliyor. Ayrıca info@sarikamistrekking.com adresinden Kars Turizm Keşif Rehberi kitapçığını edinebilirsiniz.

Harita
Haritanın üzerine tıklayarak biraz daha büyütebilirsiniz.


Fotoğraflar İçin Tıklayınız

Parkurların GPS Koordinatlarını İndirmek İçin Tıklayınız